Փետրվարի 24-26-ը տեղի ունեցած ԵԱՀԿ ԽՎ ձմեռային առցանց նստաշրջանի ընթացքում ԱԺ պատվիրակությունը եղել է ամենաակտիվներից մեկը: Պատվիրակության անդամներն ունեցել են 8 ելույթ, որոնք վերաբերել են արցախյան վերջին  պատերազմի հետեւանքներին եւ ռազմագերիների հարցին:
«Մեր ելույթների կարմիր թելը եղել է գերիների խնդիրը, բարձրաձայնել ենք գերիների վերադարձի արհեստական ձգձգումը, նրանց նկատմամբ անմարդային վերաբերմունքի փաստերը, պատերազմում ահաբեկիչների ներգրավման հարցերը»,- ընդգծեց ԵԱՀԿ ԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավար Հայկ Կոնջորյանը մարտի 2-ին հրավիրված ամփոփիչ ասուլիսի ժամանակ:
Կոնջորյանը թեժ բանավեճ է ունեցել ադրբեջանական պատվիրակության ղեկավարի հետ՝ նշելով, որ Ադրբեջանը պետք է անհապաղ վերադարձնի հայ ռազմագերիներին, որոնց նկատմամբ անմարդկային վերաբերմունք է ցուցաբերվում: Պատվիրակության ղեկավարը շեշտել է, որ  Ադրբեջանը խախտում է իր միջազգային պարտավորությունները:
Հայաստանին աջակցող ելույթներ են ունեցել ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Շվեդիայի արտաքին գործերի նախարար Անն Լինդը, ինչպես նաեւ շվեդ ու բելգիացի պատգամավորներ:
ԵԱՀԿ նախագահը նշել է, որ թեեւ հրադարարի մասին հայտարարությամբ ավարտվել են ռազմական գործողությունները, սակայն երկարաժամկետ առումով հակամարտությունը կարգավորված չէ:

Красной нитью выступлений делегации НС РА на зимней сессии ПА ОБСЕ была проблема пленных
На состоявшейся 24-26 февраля зимней онлайн-сессии ПА ОБСЕ делегация НС РА была одной из самых активных. Члены делегации выступили с 8 докладами о последствиях последней Арцахской войны и проблеме военнопленных.
«Красной нитью наших выступлений была проблема пленных – искусственная задержка возвращения пленных, факты бесчеловечного обращения с ними, причастность террористов к войне», - подчеркнул на созванной 2 марта итоговой пресс-конференции глава делегации НС РА в ПА ОБСЕ А.Конджорян.
В полемике с руководителем азербайджанской делегации А.Конджорян отметил, что Азербайджан должен немедленно вернуть армянских военнопленных, подвергающихся бесчеловечному обращению. Глава армянской делегации подчеркнул, что Азербайджан нарушает свои международные обязательства.
Действующий председатель ОБСЕ, министр иностранных дел Швеции Анн Линд, а также шведские и бельгийские депутаты выступили в поддержку Армении.
Председатель ОБСЕ отметила, что хотя заявлением о перемирии боевые действия прекращены, в долгосрочной перспективе конфликт неурегулирован.